Pčele u srcu grada: Poreč obilježio Svjetski dan pčela u svojim urbanim pčelinjacima
Povodom Svjetskog dana pčela, koji se obilježava 20. svibnja, porečka Udruga pčelara Nektar održala je prezentacije za djecu. Tako su danas prvi urbani pčelinjak u Poreču, ali i Hrvatskoj, u naselju Mate Balote, posjetila djeca iz talijanskog područnog dječjeg vrtića Paperino iz Varvari, grupa Scoiattoli, sa odgajateljicama Manuelom Brajnović i Corinom Čutura. Od predsjednika udruge Ivana Kovača i Josipa Mijatovića koji uz ovaj, brine i o drugom urbanom pčelinjaku u Poreču, onom kod škole Finida, čuli su sve o košnicama, radu pčela, kako se dobiva med i kako su urbani pčelinjaci važni, a ovaj daje čak i tri berbe meda godišnje. Kontinuirano se na javnim površinama sadi i medonosno bilje, što također doprinosi dobroj berbi. Dobrodošlicu vrtićarcima zaželio je i gradonačelnik Loris Peršurić te dodao kako u suradnji sa Nektarom med iz dva urbana pčelinjaka opskrbljuje i porečki dom za starije, vrtiće i škole. Dan ranije predavanje o pčelama članovi Nektara održali su u Osnovnoj školi Poreč.
Inače Udruga Nektar redovito radi na promociji pčelarstva i važnosti pčela za okoliš i zdravlje. Poseban naglasak stavljaju na edukaciju građana, uključujući i djecu, kroz projekte poput bojanke „Urbana pčela“, rad urbanog pčelinjaka, predavanja u školama, a u ožujku ove godine bili su i domaćini velikom svjetskom simpoziju o medu održanom u Poreču. U suradnji s Turističko-ugostiteljskom školom Antona Štifanića organiziraju i natjecanja u pripremi jela na bazi meda, a na tome već rade za idući Festival meda koji će već tradicionalno održati na jesen.
UN je proglasio Svjetski dan pčela 20. svibnja i obilježava se svake godine kako bi se podigla svijest o važnosti pčela i drugih oprašivača u očuvanju ekosustava, bioraznolikosti i sigurnosti hrane.


